Ciekawostki
Niewykorzystane animacje
W oryginalnym Heroes III kilka jednostek miało niewykorzystane animacje. Tworząc wersję HD, najwyraźniej nikt się nie przejmował czy jakieś grafiki pojawiają się w grze, czy też nie, więc i te przerobiono na wyższe rozdzielczości. Niewykorzystane animacje to chociażby rzucanie zaklęć przez enty, jednorożce, kapłanów czy ifryty, alternatywne animacje śmierci obserwatorów czy złotych golemów lub animacja strzelania centaurów. Czysto teoretycznie te animacje mogłyby się pojawić w grze (zarówno w oryginalnym H3, jak i wersji HD), tylko po prostu stworzenia nie mają "okazji" do ich wykorzystania przez swoje właściwości.
Niewykorzystany budynek
Według podobnej filozofii pełną animację w wersji HD otrzymał także mały budynek Cytadeli, który w grze się nie pojawia. Nie wiemy czy to wodne koło było przewidziane jako dekoracja czy jako mały, dodatkowy budynek funkcjonalny (na przykład dający jakieś losowe zasoby, jak Magiczny Staw w Bastionie), ale kod gry go nie obsługuje. Powinien pojawiać się pod radą miasta / kapitolem. Obok wizualizacja:
Zaklęcie "Strach"
Również i ta grafika dostała wersję HD. Przypomnijmy, że to najpewniej wycofane w ostatniej chwili zaklęcie 4 poziomu magii ziemi, które miało sprawiać, że wrogie stworzenie było niezdolne do ataku i prawie niezdolne do ruchu. Na podstawie bardzo długich i wyczerpujących 5-minutowych testów stwierdzam, że w wersji HD nie można tego zaklęcia otrzymać po walce z golemami w piramidach, a więc nie można zweryfikować, że w dalszym ciągu nic nie robi.
Jarkmark Czasu
Jarmark Czasu też dostał wersję HD. W dalszym ciągu pojawia się tylko na jednej mapie ("Zima Tytana") i w dalszym ciągu absolutnie nic nie robi. Według twórców ten obiekt pierwotnie miał się nazywać "Brigadoon" i miał pojawiać się losowo na jeden dzień co pewien czas. W tym dniu bohater mógłby nabyć potężne artefakty i bardzo tanie zasoby. Obiekt ten wymagałby jednak nowej funkcjonalności w kodzie, która nigdy nie została napisana - z dwóch powodów. Po pierwsze, twórcom kończył się czas, a po drugie, istniała obawa, że gracze będą "parkować" swoich bohaterów w miejscu, w którym pojawić się mógł jarmark. Przypomnijmy też, że po raz pierwszy obiekt dostał jakąś funkcję w fanowskim dodatku "In the Wake of Gods", gdzie jego rolą było umożliwienie "zapomnienia" jakiejś niechcianej umiejętności przez bohatera.
Brakująca mapa
Ciekawostka jest dość specyficzna, gdyż odnosi się jedynie do regionu, w którym Heroes III był wydawany przez Cenegę. Otóż od którejś z kolei wersji liczba map z podstawowej wersji gry została okrojona o jedną. Chodzi o "Mit i Legenda" - scenariusz mocno inspirowany grecką mitologią naszego świata. Dlaczego mapa ta zniknęła z (między innymi) polskiego wydania? Otóż teksty, które pojawiają się na tej mapie... są niecenzuralne, a czasem nawet niesmaczne. W związku z oznaczeniem PEGI 12+ i w trosce o dobre wychowanie rodaków, mapa zniknęła. Teraz ponownie polscy gracze mogą się nią rozkoszować w HD Edition.
Dwa budynki w jednej turze
Gra w wyjątkowym przypadku pozwala wybudować dwa budynki w jednej turze, o ile jeden z nich to budynek Graala. Wystarczy po wejściu do miasta z Graalem początkowo nie zgodzić się na wybudowanie specjalnego budynku, następnie wybudować jeden ze "zwykłych" budynków, po czym wybudować budynek Graala.
Szkieletornia i smoki
Szkieletornia w Nekropolii zamieni żywe rodzaje smoków oraz hydry w kościane smoki zamiast szkieletów (nie pytajcie jak kościane smoki biorą skrzydła z hydr). Co dziwne, już nieumarłe smoki zamienia standardowo w szkielety, co oznacza, że smoki i hydry można "ubić" w szkieletorni dwukrotnie. I dostać odznakę małego sadysty.
Zionięcie smoków
W przypadku zionięcia smoków i zaatakowania dwóch oddziałów naraz obrażenia dla obu celów są liczone niezależnie, jak gdyby to były dwa osobne ataki. W szczególności - jeśli smokowi się poszczęści, to efekty tegoż szczęścia odczuje tylko pierwszy z atakowanych oddziałów i otrzyma podwójne obrażenia. Drugi najwyraźniej jest odporny na hazard. Na grafice dokładnie taka sytuacja.
Ukryta kampania
Jest to jeden z najbardziej znanych "sekretów" w Heroes III, ale musi się tu znaleźć dla zasady. Po ukończeniu sześciu kampanii, odnowieniu tytułowej Erathii, obejrzeniu filmiku końcowego i powrocie do menu głównego gry, należy wczytać ostatni save (wykonany tuż po wygraniu ostatniej mapy). Pojawi się wówczas jeszcze jedna, siódma kampania o nazwie "Ziarna niechęci", opowiadająca historię wydarzeń tuż po wojnie i będąca jednocześnie luźnym wstępem fabularnym do wydarzeń w grze "Might & Magic VII". Kampania tłumaczy dlaczego niedawni sojusznicy - ludzie i elfy - rzucają się sobie do gardeł i są o krok od kolejnej wojny. Podobna ukryta kampania znajduje się w dodatku "Shadow of Death", ale skoro wersja HD nie ma dodatków, to o niej nie wspomnimy. Wcale a wcale.
Wersja polskawa
Pierwsza wersja polska Heroes III HD była tragiczna, powtarzająca najwcześniejszą i najgorszą wersję polskiego tłumaczenia H3, w którym błędy były na poziomie szkoły podstawowej (m.in: "Tytany", "Czarcie lordy" i "Beholdery"). Niemniej jednak obecna wersja także nie jest pozbawiona błędów. Być może najbardziej osobliwym jest ten, że w wersji polskiej ważki mają minimalnie inne statystyki. Spowodowane to było prawdopodobnie wzięciem na warsztat przez tłumaczy nieprawidłowych plików tekstowych, w których oprócz nazw są także m.in. parametry jednostek. Zaś z ostałych błędów językowych, mamy m.in. dwa "Czarcie kręgi" w Lochach (nazwa siedliska i nazwa budynku zwiększającego przyrost) oraz dwa "Zagajniki" w Bastionie (podobnie). W wersji angielskiej budynki Lochu nazywają się odpowiednio "Warren" i "Mushroom rings", a Bastionu - "Dendroid arches" i "Dendroid saplings". Dodajmy jeszcze, że opis żywiołaków ognia w wersji polskiej mówi, że są jednocześnie odporne i wrażliwe na ogień :).
Heroes III Beta
Poniższe grafiki i filmik pochodzą z czasów tworzenia H3, sprzed roku 1999. Widać na nich znaczące różnice w stosunku do ostatecznej wersji gry. Niektóre miasta wyglądały inaczej; specjalny budynek w miastach można było wznieść po ukończeniu specyficznego zadania, a nie po dostarczeniu Graala, artefakty były inaczej pogrupowane, a stwory były zawsze delikatnie animowane na polu bitwy, zamiast "zastygać" w jednej pozie.
Kody do gry
Kody (tzw. "cheaty") w wersji HD są te same, co w wersji Restoriation of Erathia. Można je wpisać podczas gry, naciskając klawisz "Tab". Ciekawostką jest fakt, że w każdej wersji Heroes III nawiązują do innego filmu. Najpierw więc był to film "Monty Python i Święty Graal" - nie dziwi zatem fakt, że użycie kodów w Edycji HD spowoduje odblokowanie ukrytego osiągnięcia Fetchez la Vache! W "Amageddon's Blade" kody były związane z filmem "Gwiezdne wojny: Mroczne widmo" a w "Shadow of Death" z filmem "Matrix". W fanowskim dodatku "In the Wake of Gods" kody nawiązują do "Władcy Pierścieni".
nwcgeneraldirection | odsłonięcie całej mapy "I fart in your general direction!" |
nwcshrubbery | +100 000 złota i +100 każdego zasobu "You must cut down the mightiest tree in the forest with... a herring!" |
nwcalreadygotone | odsłonięcie układanki (miejsca ukrycia Graala) "I told them we already got one!" |
nwctrojanrabbit | natychmiastowa wygrana mapy "Look... If we build this large, wooden badger..." |
nwcsirrobin | natychmiastowa przegrana mapy "And his nostrils raped, And his bottom burned off, And his penis..." |
nwconlyamodel | pełna rozbudowa każdego odwiedzanego miasta, włącznie z Graalem "Camelot!" "It's only a model..." "Shhh!" |
nwcavertingoureyes | bohater otrzymuje po 5 Archaniołów w każdym wolnym miejscu w armii "Well don't! It's like those miserable psalms - they're so depressing!" |
nwcfleshwound | bohater otrzymuje po 10 Czarnych Rycerzy w każdym wolnym miejscu w armii "Look, you stupid bastard, you've got no arms left!" "Yes I have!" |
nwcantioch | bohater otrzymuje wszystkie machiny wojenne "Oh Lord, bless this thy holy hand grenade that with it thou mayest blow thy enemies to tiny bits." |
nwctim | bohater otrzymuje wszystkie zaklęcia i 999 many (i księgę magii, jeśli nie miał) "Greetings, Tim the Enchanter!" |
nwcigotbetter | +1 poziom dla bohatera "She turned me into a newt!" |
nwccoconuts | efektywnie bohater otrzymuje nieograniczony ruch na mapie "Are you suggesting coconuts migrate?" |
nwccastleanthrax | bohater otrzymuje maksymalne szczęście "It's not a very good name, is it... oh, but we are nice!" |
nwcmuchrejoicing | bohater otrzymuje maksymalne morale "Yaaaay!" |
nwcphisherprice | zwiększa nasycenie kolorów (działa tylko w rybie "starej" grafiki, F2) (to akurat nie cytat z Monty Pythona, tylko nawiązanie do sklepu z kolorowymi zabawkami - Fisher-price) |
Oryginalne HD
Na koniec przypomnienie, że już w okolicach roku 1999 istniały wersje "HD" grafik z Heroes III... tylko, że ich modele się nie zachowały. Poniższe grafiki są właśnie z tego okresu, a nie z wersji HD Ubisoftu. Więcej znajdziecie w Galerii, w sekcji "Oryginalne HD".